Ana içeriğe atla

Ahmet Ümit'ten İstanbul Hatırası

Ahmet Ümit romanlarını hep severek okumuşumdur. Bu romanı da bizleri sürüklüyor, bir sonraki bölümde neler olacak diye romanı elinden bırakmak güçleşiyor. Gerçi ben başka yabancı yazarlardan biraz etkilenerek yazdığını düşünüyorum ama neyse..

İstanbul Hatırası.. Bir seri katilin işlediği gizemli cinayetlerden oluşuyor. Ve Ahmet Ümit'in diğer romanlarından bildiğiniz Başkomiser Nevzat, bu cinayetleri çözmeye çalışıyor. İstanbul adına işlenmiş cinayetler, kurbanları İstanbul'un tarihi yerlerine bırakmaları, her kurbanın elinde bırakıldığı döneme ait sikkeler bulunması.. 

Mesela İstanbul'un ilk adının Byzantion olduğunu bu romanı okurken öğrendim. Konstantinopolis ise ikinci adıymış. Hatta Osmanlılar döneminde bile İstanbul değil, Konstantiniyye olarak kullanılıyormuş. Tabi bir de Byzantion isminin Kral Byzas'tan geldiğini, Konstantinopolis ismi de Konstantin'den geldiğini öğrendim. Bu sürükleyici romanda İstanbul'a ait değerli tarihi bilgiler vermiş Ahmet Ümit. Mesela Fatih Sultan Mehmet dönemine de değinilmiş. Veya Mimar Sinan ile Kanuni Sultan Süleyman. Zaten tarihe düşkünlüğüm artmıştı, bu tarz romanları okuyarak da birşeyler öğrenmeyi seviyorum. 

Tarzına gelince.. Ahmet Ümit yine bilindik şeyi yapıyor. Kötü adam olarak gösterdiği kahramanlardan şüphelenmemizi sağlıyor. Ama sonunda katil bizim çok iyi insan zannettiğimiz biri çıkıyor. Evet ben bu tarzı artık ezberledim. Hatta bazı romanlarında daha en başından tahmin ediyorum katili. Tamam bu romanda biraz daha zorlandım tahmin etmekte. Son 150 sayfada anlamıştım yine de. Bu anlamda artık beni şaşırtmadığını söyleyebilirim. Ancak yeni yeni Ahmet Ümit romanı okumaya başlayan kişiler, elbette ki şaşıracaklardır. Zaten böyle polisiye romanları güzel yapan şeylerden biri de, okuyucuyu meraklandırması. Ahmet Ümit bunu çok güzel yapıyor şüphesiz. Fakat kendini bu tarzda tekrar ediyor. Bir okuyucu olarak bundan rahatsızım.Umarım diğer romanında daha farklı bir yol izler.

İstanbul Hatırası 560 sayfalık bir roman. Gözünüz korkmasın sayfaların fazlalığından, çünkü sürükleyici ve elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir roman. Mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum. En azından İstanbul'la ilgili güzel bilgilere yer verdiği için.

Patasana,Beyoğlu Rapsodisi,Aşk Köpekliktir, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir,Kavim.. Bunlar benim okuduğum Ahmet Ümit romanları. Elbette daha fazlası da var. Bence yabancı yazarlardan çok, Türk yazarları okumamız gerekiyor. Çünkü best seller olan romanlara bakarsanız, birçoğu okuyucuya bir şey katmayan vampir hikayeleri vs dir. Türk yazarlarımızdan çok iyi olanlar var. En azından bu tarz tarihi bir roman herkese bilmediği bir şeyler katacaktır. O açıdan Türk yazarlara ağırlık verilmesinden yanayım..

Yorumlar

  1. gerçekten güzel bir kitab

    YanıtlaSil
  2. bende bu kitabı okudum ve bilmediğim şeyler öğrendim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dudak Kenarında Yara

Yaklaşık 15 gündür ağız kenarında hiç geçmeyen yara oluştu. İlk önce ağzımı çok açmışım gibi iki tarafı da kesik kesik yara oldu. Sonra nemlendirici krem sürdüm. Bir süre sonra yara düzelir diye beklerken bu sefer de kırmızı kabarcık şeklinde kaldı. Bepanthen kullandım ama işe yaramadı. Normal dudak nemlendiricisi de aynı şekilde.Bir türlü iyileşmiyor. Fırsatını bulup cilt doktoruna da görünemedim. Malum internet üzerinden randevu bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bu yaranın dışında herhangi bir kaşıntı yok. Ama ne olduğunu bilen ve öneride bulunabilen olursa lütfen yorum yazın, belki önerilerinizi uygularsam geçer :(


Havuzlu Han'da Bebek Alışverişi Yapamayışımız

Bebek alışverişi için Havuzlu Han'a gittik ve inanılmaz ama elimiz boş döndük. Kısaca izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Havuzlu Han'a ulaşabilmek için Avcılar'dan metrobüs, Zeytinburnu'ndan tramvay hattını kullanarak yaklaşık 1 saatte Sirkeci istasyonuna vardık. Sağa sola sorup 10 dk kadar içeriye yürüdük ve nihayet Havuzlu Han'a ulaşabildik.
En alt kattan itibaren incelememiz başladı. Bebek arabaları ve pusetler bu bölümde toplanmış. Fiyatlar ise uçuk denilebilecek civarda idi. İnternette incelediğimiz birkaç bebek arabasına baktık, daha pahalıydı. Pazarlık yaparak fiyatları düşürmek mümkün gibi yalnız iyi pazarlıkçı olmanız şart. Biz birkaç kez yeltendik ancak satıcılar pek umursamadı. Ya alıcı gözüyle görmediler ve başka müşterilerle ilgilendiler ya da pazarlığa kapalıydılar. Çözemedik. Zaten bebek arabasını alıp otobüslerde elimizde taşımak da pek işimize gelmemişti. 
Diğer katlara yöneldik. Bebek mağazalarında envai çeşit ürün vardı. Küçük askılı b…

Ametist Kristali Kullanımı

Ametist taşı ile ilgili bir şeyler duymayan kalmamıştır heralde. Son yıllarda popülerlik kazanmış taşlar ve kristallerden ben de etkilendim.

Hayatımın belki en kötü dönemini yaşıyorum şu an. Ve ruhsal açıdan kendimi toparlamama yardım edeceğine dair umutlarımla, kendimi taş satan bir dükkanda buldum. Taksimde bir pasajın içerisinde, orjinal kristaller satan bir dükkan. Satıcısı da her kristal ile ilgili derin bilgilere sahip bir insan. Ben içeri girer girmez ruhsal halimi anlayan ve ona göre yönlendiren biriydi.

Her gün huzursuzluk yaşıyor, uyuyamıyordum. Ametist huzur veren bir kristal olduğu için bir an önce ona yöneldim. Tüm negatif enerjiyi kendi üzerinde topluyor ve size pozitif enerji veriyor. Bunun yanında aşkın ve sevginin simgesi olan pembe kuvarsı da bana önerdi.

Bu kristallerden faydalanabilmek için doğru kullanım çok önemli. Takmadan önce sadece bir kez taş ile kodlama yapıyorsunuz. Önce taşları suyun altında birkaç dakika yıkıyorsunuz, kurulayıp sol elinize alıyorsunuz. G…